Curry
Autor podzieli się z wami przepisem na bazowy sos curry i podpowie co z tej bazy można zrobić. W zależności od dodatków może stać się dipem, zupą lub gęstym sosem do mięsa czy warzyw.Sosu warto zrobić więcej, poniższy przepis pozwoli nam uzyskać około litrową porcję.
Składniki:
- duża cebula
- czubata łyżka pasty curry (czerwonej)
- puszka pomidorów (400ml)
- puszka mleka kokosowego (400ml)
- ząbek czosnku
- papryczka chilli ( w całości)
- 3 liście curry (lub 1 laurowy), łyżka cukru, sól, pieprz, kawałek cynamonu, kurkuma
Na oleju lub klarowanym maśle podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, gdy się zeszkli dodajemy czosnek, cynamon i pastę curry. Gdy pasta zacznie przywierać do dna garnka wlewamy pomidory, mleko kokosowe, wrzucamy chilli, cynamon i liście curry.Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, doprawiamy cukrem, solą, pieprzem i łyżeczką kurkumy i gotujemy 30-40 minut. Co dalej? Oto garść pomysłów:
Curry z krewetkami
Do sosu dorzucamy łyżeczkę masła, jeszcze jeden ząbek czosnku, łyżkę soku z limonki i garść krewetek. Gotujemy do momentu zaróżowienia się krewetek. Podajemy z grubymi wstęgami makaronu ryżowego.
Zupa dyniowa z curry
Do sosu dodajemy 250 ml bulionu warzywnego, szklankę pokrojonej dyni. Gotujemy ją do miękkości w sosie. Wyciągamy cynamon, liście i papryczkę, miksujemy na gładko. Podajemy polaną odrobiną słodkiej śmietanki.
Curry z kurczakiem i kalafiorem
Sos miksujemy, dorzucamy podzielony na różyczki kalafior, na minutę/dwie przed osiągnięciem pożądanego stopnia miękkości kalafiora dorzucamy pokrojoną w niedużą kostkę surową pierś z kurczaka. Gotujemy aż mięso się zetnie, czyli właśnie około 2 minut. Podajemy z białym ryżem. Kto nie jada mięsa może dodać do kalafiora np. marchewkę pokrojoną w talarki – i mamy obiad wege.
Ten sos daje wiele możliwości manewru, kolejny patent – zmiksowany i nieco zredukowany staje się doskonałym dipem na ciepło. Można go mrozić, zawekować w słoik i trzymać w lodówce.